Coding Dojo číslo 5

Páté coding dojo.. to se musí oslavit. Programuje v jazyce Go a pětka je v japonštině právě Go. Význam čistě náhodný, ale nic není náhodou. Některé zásadní věci mi docházeli až na druhý den. Třeba to jak je jasné, že důležité věci ve zdrojovém kódu je lepší mít nahoře a ty méně podstatné níže. Anebo význam druhé hodnoty vracené mapy ve smyslu value, ok = map[„lorem_ipsum“]. To jsem si četl zrovna přes víkend a z ničeho nic se to tady hned využilo. Báječné. Byl jsem opravdu rád, že jsem věděl co to znamená, protože jinak bych to asi nepochopil.

  • 2017-04-19/wordwrap
  • 2017-04-26/tictactoe
  • 2017-05-17/bankocr
  • 2017-05-24/diamond
  • 2017-06-07/gameoflife

Přesto že jsem Game Of Life programoval už hodně krát, tak musím říct, že mě navigátor držel dost zkrátka. Nejel jsem ve svých kolejích po kterých jsem chtěl jet a nepracoval jsem tak jak jsem zvyknutý. Pracovat ve skupině a týmu je asi přeci jen těžší a dost pomalejší. Svízelnější. Alespoň z počátku, než se to jeden naučí. Mám přitom pocit, že se to asi nenaučím a také se sám sebe ptám proč to zkouším. Na třídění pošty ve státní správě toto potřebovat nikdy nebudu. Tam vlastně ani programovat nebudu potřebovat. Protože když vidím jak programují, tak bych takto už programovat ani nemohl. Jeden vidí rozdíly mezi standardním programováním na které si jeden zvykl a mezi testy řízenými vývojem a desginem. Je to něco naprosto odlišného. To první je jako skákání v bažině kde jeden skáče dost obstojně pokud už cestu zná a to druhé je jako chodit po betonových kvádrech, které se postupně a pomalu dávají na cestu.

To co psali ostatní v Retrospectívě jsem moc nepochopil. Ale myšlenka programování v grafických symbolech je krásná. Jazyk Rocket, který byl zmíněn zněl zajímavě. Ale když jsem se díval na jejich web, tak jsem to nepochopil. Na začátku celkem nevinná otázka, jestli mi něco říkat SOLID principy. A já tápal a tápal a vymumlal něco ve smyslu Open for blee, close for blee.. Yes: Close for modification and open for extension. To je tak to jediné co vím, že existuje. Ale netuším podstatu toho. Tak aspoň vím že jsem na začátku.. Stále jsme na začátku a stále vidíme obzor a vždy víme, že za obzorem je další..