Katara pro Excel

Microsoft Excel je graficky velmi dobře zpracován. Ostatním nástrojům včetně LibreOffice chybí takový ten správný šmrnc a je vidět, že jsou dělány na koleně. Ale je tam tolik `ale`, pro která je více než vhodné tuto blátovinu hodit do koše a přestat používat. Už jenom to stupidní pojmenování funkcí, které je pro každý jazyk jiné. Je opravdu špatně, když musím zadávat vzorce typu: KDYŽ, PRAVDA, POZVYHLEDAT, SVYHLEDA, SUMA apod. Jejich anglické ekvivalenty jsou mnohem příznivější. Nejspíš to je i důvod toho, proč někteří tzv. `ajťáci` používají raději english/us prostředí. Ale rezignovat takto na krásné a čisté lokalizované prostředí je brabarství.

Je to stejné jako kdyby jste měli anatomický atlas a místo latinských názvů tam byly jen jejich české ekvivalenty. Stejné jako kdyby jste chtěly techniky obran a útoků, bloků, úderů, pák, postojů a kopů popisovat v češtině místo v japonštině. Každý jazyk má svou domovskou oblast vekteré je kovaný a kterou všichni akceptují a které rozumí. Ti, kteří se chtějí z tohoto odlišit by měli být vyfackování.

Microsoft se snaží jak může, aby se jeho produkty lišily. Aby byly jedinečné a nejlepší. Téměř vždy to ale přeženou. Do dnešních dnů si pamatuji na lusknutí prstu, příkazy z nabídky menu. Ta jejich kurewská sračka typu pás karet je zásadní vopruz, který způsobuje, že si nejsem schopen nic zapamatovat a jen odhaduji, kde který příkaz je. Kdyby tam alespoň přidali vyhledávací políčko pro příkazy, jako například ve Visual Studiu! Co na to říct, snad jediné: nasrat!

Ale to co píšu není tím co jsem psát chtěl. Původně jsem chtěl přidat do projektu katara několik vzorů, které by bylo třeba vždy projet. Různá kata, která by při práci v Excelu způsobila utužení znalostí a dovedností. Je to potřebné a vhodné stejně jako například pro vzory s kódem. Mohlo by to být výborné i pro výuku a vzdělávací proces. Microsoft Excel a tabulkový procesor v LibreOffice si zaslouží vytvořit cvičné formy pro jejich užívání, tzv. kata.